Az általánosan ismert split (osztott) rendszerű klímák egy kültéri és egy (illetve multi klíma esetében több) beltéri egységből állnak. A berendezés két részét a falon keresztülvezetve rézcsövek kötik össze, amelyekben egy hűtőközeg áramlik keresztül. E közeg kitágulása és összenyomása végzi el a kompresszorral a hőközvetítést a beltéri és a kültéri egység között. A kültéri egységnél történik a lakásból kivont hőmennyiség leadása.
A klíma kültéri egységének ventilátora a lakásból kivont hőmennyiséget távolítja el a forgása közben a hőcserélőről, a beltéri egység ventilátora pedig a szoba levegőjét áramoltatja át a rézcsövekben keringő hűtőközeg által lehűtött belső hőcserélőn. Így hűt a berendezés a lakásban.
A klíma (pár típus kivételével) friss levegőt nem szállít a lakásba, teljesen zárt rendszerként működik. Emiatt a rendszeres szellőztetésre a hűtés mellett is szükség van, különben az elhasználódott levegő fejfájást és rossz közérzetet okozhat.
A klímaberendezés típustól függően 10-14 fokos hideg levegőt szállít fixen. A távkapcsolón kizárólag a kikapcsolási és bekapcsolási hőmérsékletet lehet állítani és a hűtés intenzítását (ventillátor fokozat), a kifújt levegő hőfokát nem!
A klímákat alapvetően két csoportba sorolhatjuk, az egyik a hagyományos működésű klíma, amelynél a beállított hőmérsékletet elérve kikapcsol a kompresszor, majd akkor kapcsol vissza ismét, amikor a benti hőmérséklet magasabb lesz a klíma távkacsolóján beállítottnál. Addig a klímának csak a beltéri egysége keveri át magán a levegőt, de a kültéri egység kompresszora nem dolgozik.
Az inverteres klímánál a beltéri egységben lévő érzékelő folyamatosan figyeli a hőmérsékletet, és a változás függvényében működteti fordulatszám szabályozással a kültéri kompresszort. Az inverteres klíma mindig éppen annyi hűtőközeget keringet, hogy ne változzon a lakás belső hőmérséklete. Ezáltal a hűtés szinuszgörbéje sokkal kisebb lesz, a hőérzetünk pedig sokkal kedvezőbben alakul. Az új típusú inverteres klímákban már elektronikus adagolószelep található, ami sokkal precízebb hűtőközeg adagolást tesz lehetővé, mint az lehetséges volt a régebbi kapillárcsöves légkondicionálók esetében.
Az EU-ba 2013-tól már csak inverteres klímát szabad behozni, mivel háztartási gépeink energiatakarékossága egyre fontosabb szempont a mindennapokban. Az inverteres klímák a hatékonyságuktól függően A+, A++ energiaosztályba tartoznak.
A megfelelően használt légkondicionáló teljesen biztonságosan működtethető, és nagymértékben fokozza a lakók komfortérzetét, javítja az életkörülményeiket a kánikulás időszakban. Idősek és szívbetegek, allergiások esetében kimondottan pozitív a hűtött és szűrt, pollenmentes levegő élettani hatása, mivel ebben az időszakban rendkívüli módon megterheli a gyengébb szervezetet a napközbeni folyamatos túlmelegedés és a magas légköri pollenkoncentráció. A nyugodt éjszakai alvás stresszmentes nappalokat biztosít és javítja az életkörülményeket.
A klíma használatakor nagyon fontos, hogy a készülék ne fújja közvetlenül a testünkre a hűtött levegőt, mivel ezzel könnyen okozhatunk megfázást, esetleg ízületi vagy izomfájdalmakat magunknak. Ezt az állapotot könnyen elkerülhetjük a klíma megfelelő elhelyezésével és használatával.
Mivel a klíma a saját lakásunk belső levegőjét forgatja át a hőcserélőjén lehűtve és visszaáramoltatva a lakótérbe, így egészségkárosító hatása nincs - ha rendesen karbantartjuk a légkondicionálónkat. A pollenallergiások tüneteit kifejezetten nagymértékben enyhíti a lehűtött és klíma által megszűrt, pollenmentes levegő.
A karbantartásaink során irodákban gyakran panaszkodtak a dolgozók, hogy a klíma beindításakor elkezdenek könnyezni, bevörösödik a szemük, fújják az orrukat. Ilyenkor a légkondicionáló szétszerelésekor minden alkalommal elpenészesedett, gombás hőcserélővel találkoztunk, mivel hosszú évek óta senkinek nem jutott eszébe ellenőriztetni a berendezést. A klíma tisztítását és a vegyszeres lemosását követően ezek a tünetek teljesen megszűntek.